Společnost vychází z toho, že význam české měny by mohl výrazně vzrůst v případě, že se prohloubí dluhová krize v eurozóně. V takové chvíli by investoři místo riskantních obchodů hledali jistotu. Tu pro ně mezi měnami představuje hlavně švýcarský frank, zájem o něj však nyní krotí švýcarská centrální banka.
Investiční ředitel Record Currency Management Bob Noyen v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že je proto nutné hledat nové investiční příležitosti. "Pohyby na švýcarském franku už jsou v současnosti vyčerpané," uvedl s tím, že česká koruna, stejně jako další tvrdší středoevropské měny, mají nyní potenciál k ziskům. Další bezpečnou investicí se podle Noyena mohou stát také švédská a norská koruna.
To, že by se česká měna a s ní i tuzemské vládní dluhopisy mohly stát v současné turbulentní době pro investory bezpečným přístavem, předpověděli začátkem měsíce také analytici banky UniCredit.
Pro atraktivnost české měny by mohl hrát fakt, že ratingová agentura Moody's začátkem srpna Česku potvrdila pátý nejlepší rating na stupni A1 se stabilním výhledem. To je v době dluhové krize eurozóny pro investory velmi pozitivní signál.
Češi na korunu tolik nesázejí
Podle českých ekonomů má však koruna do srovnávání se švýcarským frankem daleko. Mimo jiné proto, že česká ekonomika je otevřenější než švýcarská, a je tak daleko citlivější na výkyvy ve světě.
Měny považované za nejbezpečnějšíZa takzvané bezpečné měny (v angličtině nazývané safe haven currencies) se považují švýcarský frank, japonský jen či americký dolar. Bezpečné měny obecně nenesou investorům vysoký úrok, jsou ale považovány za spolehlivé. Švýcarský frank si investoři oblíbili hlavně díky silné švýcarské ekonomice. Švýcarsko má dlouhodobě nízkou inflaci, konzervativní měnovou politiku centrální banky a stabilní tempo růstu. Podobná kritéria splňuje také japonský jen. Švýcaři se navíc mohou chlubit dlouhodobě nízkou nezaměstnaností. Za bezpečnou měnu byl vždy považován také americký dolar. Kvůli dluhové krizi a rozpočtovým problémům však tuto jeho roli někteří ekonomové začali zpochybňovat. |
"Nějaké vlastnosti bezpečné měny koruna měla už v minulosti a má je zase. Proti franku je zde ale řada zásadních rozdílů. Naše historie nízkoinflační a bezpečné země je daleko kratší než u Švýcarska, není tady také tak rozvinutý finanční systém a možnost investic do českých aktiv je hodně omezená. Takže pravděpodobnost, že by česká koruna v tuto chvíli začala hrát roli rezervní měny, je malá," říká ekonom Jan Bureš z ČSOB.
Obdobně to vidí také ekonom Tomáš Vlk z Patria Finance. "V rámci našeho regionu už česká koruna částečně takovou roli (bezpečné měny) hraje. Je méně riziková než maďarský forint nebo polský zlotý. V některých situacích je naše měna schopná posilovat, když jiná riziková aktiva oslabují, což je právě charakteristika franku, jenu či dalších bezpečných měn. U koruny však tento charakter ještě není dost spolehlivý, proto se nedá srovnávat s frankem," míní Vlk.
Výrazný zájem o korunu by ale české ekonomice nijak neprospěl. Čechům by sice zlevnily nákupy v cizině a zboží dovozu včetně benzinu, tuzemské zboží by ale v zahraničí podražilo, což by exportně orientovanému Česku v důsledku uškodilo.
Silnou měnu nechtějí ani Švýcaři
Zájem o domácí měnu teď ze stejných důvodů horečně krotí Švýcaři. Tamní centrální banka začátkem srpna výrazně srazila úrokové sazby a ve středu ohlásila, že hodlá skupovat státní dluhopisy a posílit objem finančních rezerv. Vláda navrhla zmírnit negativní dopady růstu měny na domácí ekonomiku balíčkem opatření v sumě dvou miliard franků.
Frank v posledních měsících láme jeden rekord za druhým kvůli nedůvěře investorů v dohledné řešení krize eurozóny a dluhové krize USA. Negativní vliv kurzu hlásí už i nadnárodní švýcarské firmy jako farmaceutický koncern Roche nebo výrobce hodinek Swatch Group.